tel: +48 886 135 684
e-mail: wildwillow.ogrody@gmail.com
Działam na terenie całego województwa pomorskiego.
Jeśli mieszkasz trochę dalej...
zadzwoń/napisz dogadamy się!
Kobierce żonkili na miejskich rabatach, dziesiątki krokusów w parkowych trawnikach, grupy tulipanów w wiejskich ogródkach – te widoki zachwycają nas wraz z pierwszym tchnieniem wiosny. Jednak, by mogły nas cieszyć w przyszłym roku, napracować musimy się już teraz. Jak i kiedy sadzić cebulki kwiatowe? Na te pytania odpowiem w swoim pierwszym wpisie.
Po pierwsze:
Są to: tulipany, żonkile i narcyzy, hiacynty, krokusy, cebulice, szafirki, przebiśniegi, śnieżyce, ranniki, korony cesarskie (znane również jako szachownice), irysy holenderskie i żyłkowane, czosnki ozdobne oraz psi ząb.
Za porę sadzenia jesiennych cebul kwiatowych uznawany był kiedyś kiedyś przełom września i października, jednak ze względu na zmieniający się klimat i wydłużenie jesieni, warto poczekać trochę dłużej. Obecnie najbardziej optymalny termin to koniec października - początek listopada. Choć tak naprawdę, przy sprzyjających warunkach i długo utrzymujących się dodatnich temperaturach, cebule kwiatowe można dosadzać jeszcze nawet w grudniu.
Przesunięcie terminu sadzenia cebul wynika z tego, że te zbyt wcześnie posadzone mogą przy wysokich temperaturach zacząć kiełkować późną jesienią albo początkiem zimy, a następnie ich części nadziemne obmarzną z nastaniem mrozów. Przez takie uszkodzenie rośliny nie będą już w stanie zakwitnąć na wiosnę.
Najlepsze dla nich są stanowiska słoneczne, ewentualnie półcieniste. Ze względu na wczesną porę kwitnienia, można również sadzić rośliny cebulowe pod koronami drzew liściastych - zanim te zdążą rozwinąć liście i zacienić teren dookoła - cebule już przekwitną i nie będą potrzebować tyle światła.
Podłoże dla roślin cebulowych powinno być żyzne i przepuszczalne. Dobrze sprawdzają się gleby piaszczysto-gliniasto o odczynie lekko kwaśnym. Nie należy sadzić cebul w miejscach podmokłych, gdyż najpewniej zgniją i nie doczekamy się kwiatów. Jeśli podłoże, którym dysponujemy w ogrodzie jest zbyt ciężkie, w takim wypadku należy je przemieszać z piaskiem lub torfem i przekopać na głębokość ok. 30 cm. Pomoże to rozluźnić jego strukturę.
Jeśli planujemy sadzenie cebul do donic i kupujemy ziemię w workach, najlepiej wybrać podłoże uniwersalne na bazie torfu.
Przy wyborze cebul sugerujemy się tym, aby nie były zasuszone i nie miały plam. Gdy już dokonamy selekcji, warto zaprawić cebule, w celu zabezpieczenia przed chorobami grzybowymi. Można to zrobić na dwa sposoby – na mokro i na sucho. W pierwszym przypadku używamy roztworu preparatu Topsin 500 SC – po namoczeniu w nim cebul, pozostawiamy je do wyschnięcia, następnie od razu sadzimy do gruntu. Jeśli chodzi o zaprawianie na sucho – tutaj wykorzystujemy zaprawę nasienną. Cebule umieszczamy wraz z zaprawą w woreczku lub szczelnym pudełku i potrząsamy nim. Tak obtoczone w preparacie, od razu sadzimy.
Najogólniejsza zasada sadzenia roślin cebulowych mówi, że każdą cebulkę umieszczamy w glebie na głębokości jej trzykrotnej wysokości. Czyli im większa cebula, tym głębiej powinna zostać posadzona.
Rośliny cebulowe najlepiej sadzić w grupach po kilka-kilkanaście sztuk, gdyż źle prezentują się w rzędach czy też pojedynczo. Można je również wtykać pomiędzy byliny, już rosnące na rabatach w celu urozmaicenia naszej aranżacji. Świetnie prezentują się np. brzoskwiniowe tulipany między żurawkami o liściach w tym samym kolorze lub ciemnoróżowe przy bordowych żurawkach.
Pomocne w sadzeniu dużej ilości cebul mogą takie narzędzia jak sadzarki czy pikowniki – są bardzo proste w obsłudze i dostępne w każdym sklepie ogrodniczym.
Ponadto aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia czy też zjedzenia cebul przez gryzonie, warto stosować specjalne koszyki do sadzenia.
CO ROBIĆ Z ROŚLINAMI CEBULOWYMI, GDY JUŻ PRZEKWITNĄ?
Gdy rośliny już przekwitną, a ich liście zaschną całkowicie, należy je ściąć. Mimo, że omawiane cebule są wieloletnie, warto raz na 2-3 lata je wykopać i przechować je przez lato w suchym i przewiewnym pomieszczeniu. Na ten czas najlepiej umieścić je w pojemniku z trocinami lub piaskiem. Dzięki temu możemy wykonać przegląd stanu zdrowotnego cebul oraz pooddzielać od nich cebulki przybyszowe, z których wyrosną nowe kwiaty.